اهداف و چشم اندار

اهداف و چشم انداز

با حمد و سپاس الهي، به منظور فراهم آوردن موجبات تحقق اصول 43 و 44 قانون اساسي، چشم انداز بيست ساله، برنامه پنج ساله چهارم، قانون اقتصاد تعاوني جمهوري اسلامي به ويژه تأكيدات مقام معظم رهبري به دولت و بالاخص به وزارت تعاون مبني بر ايجاد اشتغال براي بيكاران كشور از طريق ظرفيت‌هاي حمايتي و هدايتي از جمله سازماندهي، آموزش،‌ ارائه تسهيلات و …. و هدايت آنها در قالب تعاوني جهت توانمندي و حضور اكثريت مردم در اقتصاد كشور و تسريع در سرمايه‌گذاري در امر توليد و اشتغال ضمن حضور و كارآمدي اين افراد و توزيع منطقي در منابع و مالكيت با استفاده از ظرفيت­ ها و مزيت­ هاي منطقه‌اي و استاني براي تحقق عدالت اجتماعي و توسعه همه جانبه كشور، به استناد ماده 140 قانون برنامه چهارم و پيگيري‌ها، هماهنگي و هدايت دلسوزانه استانداران محترم كه در دولت مهرورزي و خدمت صادقانه به ملت شريف ايران تلاش گسترده ­اي را در توسعه و رشد استان­ ها آغاز كرده‌اند، به حول قوه الهي و حمايت و دعاي خير همه دلسوزان، نخبگان و بزرگان استان­ ها ” بنياد توسعه كارآفريني و تعاون استان ” بر اساس اين دستورالعمل و اساسنامه تنظيمي پيوست تشكيل مي­ گردد.

براي تحقق موارد فوق و جهت ايجاد بسترهاي لازم،‌ توانمند‌سازي و حمايت از حضور كارجويان داوطلب و علاقمند به توليد، توسعه و اشتغال؛ جلساتي به رياست استاندار و برخي از مديران اجرايي، علاقمندان و افراد موثر استان جهت شناسايي و حمايت از افراد و موسسات اقتصادي كارآفرين و با تجربه (كه بتوانند مبادرت به تشكيل شركتي نمايند كه به شكل مادرتخصصي چند منظوره، كار شناسايي، سازماندهي،‌ آموزش و كمك به تهيه طرح اقتصادي و… داوطلبان به توليد كار و اشتغال در قالب تعاوني را بر عهده بگيرد)، تشكيل خواهد شد.

 

بنیاد مذكور مجموعه‌اي اقتصادي غيردولتي خواهد بود كه با سرمايه‌گذاري موسسين آن و ساير كمك­هاي مردمي و مجاز دولتي تاسيس مي‌شود و مديران استان به عنوان سياستگذاران و حاميان توسعه و كارآفريني و ايجاد اشتغال براي داوطلبان به ويژه جوانان فارغ ­التحصيل از روند شكل‌گيري آن حمايت خواهند كرد.

 

در راستاي تحقق اهداف مورد نظر و به منظور هدايت و سياستگذاري و اجراي مطلوب طرح بعد از تشكيل و ثبت اين شركت تحت عنوان « بنياد توسعه كارآفريني و تعاون استان»، ستاد راهبردي و حمايت از اين بنياد به 1. معاون برنامه‌ريزي استانداري(نايب‌رئيس) 2. فرمانده بسيج استان 3. مدير كل تعاون (دبير جلسه)).4. يكي از نمايندگان استان (درصورت آمادگي به انتخاب مجمع نمايندگان) 5. رئيس سازمان كشاورزي 6. سه نفر از نيروهاي خبره و كارآفرين به انتخاب استاندار 7. رئيس سازمان صنايع و معادن 8. مسئول هماهنگ­ كننده بانك‌ها در استان 9. رئيس سازمان كار و امور اجتماعي 10. رئيس امور جوانان استان 11. رئيس سازمان مسكن و شهرسازي 12. مدير كل فني و حرفه­اي استان رياست استاندار محترم و تعدادي از مسئولين و افراد زير تشكيل مي‌گردد:

 

اعضاي اين ستاد بدون دخالت در منابع مالي بنياد و انتفاع از آن به عنوان وظيفه ه­اي مهم در ياري‌ رساندن توليدكنندگان و اداره‌كنندگان اين بنگاه اقتصادي، كار حمايت و پشتيباني از آن را به عهده خواهند داشت. بر همين اساس و به منظور هدايت و سياستگذاري توسعه استان و ايجاد شتاب در سرمايه‌گذاري، توليد و اشتغال و رشد و توسعه هر دو هفته يك بار جلسات اين ستاد به رياست استاندار يا معاون برنامه‌ريزي استانداري برگزار و اعضاي آن در جريان روند امور و پيگيري لازم قرار خواهند گرفت.

 

تبصره1:

در اين جلسه رئيس هيأت مديره بنياد جهت ارائه گزارش و طرح مشكلات و پيشنهادات لازم و رفع آنها مي‌تواند حضور داشته باشد.

علاوه بر جلسات دو هفته‌اي هر وقت استاندار تشخيص دهد جهت پيگيري و شتاب يا …. در امور توسعه استان جلسه اضطراري برگزار مي‌شود. اعضاء توسط دبير جلسات دعوت خواهند شد.

 

* در شروع كار، تا زماني كه امكانات لازم جهت استقرار و كسب درآمد بنياد تأمين گردد (و بتواند هزينه­هاي لازم از جمله سازماندهي، آموزش،‌ ارزيابي طرح و اخذ تسهيلات لازم براي تعاوني‌هايي كه تشكيل مي‌شوند را تأمين كند)، به مدت يك سال وجوهي جهت اجاره مكان و تجهيزات لازم و حق­الزحمه كاركنان به عنوان كمك از طرف استانداري و وزارت تعاون و ساير منابع دولتي پرداخت خواهد شد.

 

* به منظور پيگيري امور و توسعه اين تعاوني ها در شهرستان­ ها، نمايندگان دستگاه ­هاي استاني در آن شهرستان به رياست فرماندار جلسه ستاد راهبردي و حمايت از بنياد توسعه، كارآفريني و تعاون شهرستان را تشكيل و با كمك مسئولين استان كار تشكيل مراكز اشتغال و توليد و گسترش تعاوني­هاي منطقه را پيگيري و گزارش آن را ماهانه به استاندار اعلام خواهند نمود.

 

* جهت تسريع در امر سرمايه ­گذاري و ايجاد اشتغال موضوع اعتبارات انجام اين طرح ها توسط تعاوني­ هاي تشكيل شده براساس مقررات مالي و اعتباري تسهيلات زودبازده دولتي و يا ساير تسهيلات در نظر گرفته شده، پس از اخذ مجوزهاي لازم در تشكيل تعاوني در كارگروه اشتغال استان مطرح و دستور لازم جهت تسريع در امور و بررسي طرح و تسهيلات لازم به بانك­ هاي عامل داده مي‌­شود.

 

تبصره 2:

بانك هاي استان كه خود نقش مهمي در ايجاد سرمايه­ گذاري استان دارند موضوع را به كاركنان خود اعلام تا هرگونه مشاوره و راهنمايي لازم نياز باشد، جهت تسريع در امور اخذ تسهيلات ارايه نمايند. گزارش اقدامات توسط نماينده بانك ­ها در جلسه ستاد راهبردي و حمايت از بنياد ارايه خواهد شد.

 

* در مواقعي كه شكل ­گيري اين محيط­ هاي كسب و كار و توليد نيازمند واگذاري زمين جهت ايجاد مسكن، كار توليدي مكانيزه كشاورزي يا مكانهاي مورد نظر در شهرك­ها و نواحي صنعتي باشد با حفظ قواعد مربوطه تلاش شود اولويت­هاي لازم واگذاري براي شكل­گيري اين بنگاه­هاي اقتصادي و تعاوني در نظر گرفته شود.

 

تبصره 3:

در جهت توجه به ايثارگران جامعه تلاش شود اولويت حضور خانواده­ هاي معزز شهدا، جانبازان و رزمندگان براساس توان و علاقه آنها رعايت گردد.

* با توجه به دستور مؤكد جناب آقاي رئيس جمهور در پيگيري امور و گزارش­گيري از روند پيشرفت ايجاد شغل و توليد در استان ها، ضمن ارسال گزارش هفتگي توسط دبير جلسه، گزارش ماهانه روند اجرايي كار توسط استانداري به وزارت تعاون جهت ارايه و جمع­بندي به آقاي رئيس جمهور ارسال گردد.

 

* با توجه به اينكه مطابق سياست­ هاي اصل 44 قانون اساسي فرصت حضور مردمي در اقتصاد مورد تأكيد است و تعاوني ها بنا دارند نقش‌ تاريخي همدلي و تعاون و توسعه كشور را ايفا نمايند؛ لازم است تا مجموعه اجرايي استان در راستاي وظايف ياري رساندن مردم جهت انجام كار و هدايت آنان ضمن نظارت و پشتيباني، تلاش كنند همه گونه اقدامات لازم در زمينه رشد كسب و كار را براي جوانان در قالب اين بنياد فراهم نمايند.