موضوع مقاله

ارزیابی و رتبه بندی شرکت ها

منظور از رتبه بندی شرکت ها چیست؟

رتبه بندی سازمان ها  درحقیقت  مقیاسی است که مدیران شرکت ها ازطریق آن می‌توانند جایگاه سازمان ها پیمانکاری، مشاوره‌ای و… را با سازمان های دیگر مقایسه کنند  . فرایند رتبه بندی، تشکیل شده از تکمیل موقعیت  و مدارک و ارسال آن‌ها به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است که همین سازمان در نهایت یک رتبه به آن می دهد . اما دلیل این که سازمان ها باید رتبه داشته باشند؟

چون پروژه‌های بزرگ دولتی و خصوصی به صورت مناقصه‌ای و بر طبق درجه بندی  به سازمان های پیمانکار و مجری داده می شوند  . این یعنی در چنین رقابتی، شرکت‌هایی که رتبه بالاتری (از 5 تا 1) دارند، با امکان بیشتری کار را دریافت می کنند . درجه هر سازمان ، نشان می دهد توان فنی و سوابق کاری آن سازمان  و کارکنان  آن سازمان  است. قبل  از آغاز روند رتبه بندی سازمان ها و شرکت ها ، شرکت شما باید ثبت بشود . به عنوان یک برند،حتما کد اقتصادی گرفته باشد، تغییراتش را در روزنامه رسمی آگهی کرده و کارت بازرگانی خودشان  را هم دریافت کرده باشد. البته که دریافت درجه  شرکت شرایط مختلفی دارد که در ادامه آن‌ را به طور کامل مورد  بررسی قرار می دهیم .

انواع رتبه بندی سازمان ها  و زیر شاخه های آن ها 

برطبق آن نوع سازمان ، رتبه‌بندی سازمان ها و شرکت ها  هم تفاوت دارد . شرکت‌ها بر طبق نوع فعالیت به پنج دسته تقسیم می‌شوند و هر یک  مدل  درجه بندی مخصوص به خودشان را دارند:

شرکت‌های epc: این واژه مخفف Engineering-Construction-Procurment یا شرکت مهندسی، تامین و ساخت است. این سازمان ها  برای شرکت در مناقصات باید  گواهی تایید صلاحیت و رتبه‌بندی ارائه کنند .

سازمان های پیمانکاری: سازمان های پیمانکاری دارای 5 رتبه هستند که بهترین  رتبه 1 است. این سازمان ها  برای در حضور مناقصات شرکت های خصوصی و دولتی، بعد از ثبت باید درجه رتبه  خود را دریافت کنند.

سازمان های مشاور: شرکت‌های مشاور به اشخاص ، شرکت‌ها و سازمان‌ها در زمینه کاری یا مالی مشاوره می‌دهند و دریافت  درجه بندی برای آن‌ها لازم است.

شرکت‌های انفورماتیک: بر خلاف دیگر رتبه‌بندی ها  ، درجه بندی شرکت‌های انفورماتیک دارای هفت درجه  است. گواهی اعتبارنامه سازمان و شرکت های انفورماتیک یک سال اعتبار دارد.

 

 

 

مراحل رتبه بندی شرکت

درجه بندی شرکت ها یکی از مهم ترین اعمال در همه سازمان ها و مشاغل می باشد که هر سازمانی بعد ازبه وجود آمدن خود بایستی اقدامات لازم را جهت به دست آوردن درجه انجام دهد. در رتبه بندی سازمان ها عددی بین ۱ تا ۵ به شرکت ها داده  می شود که هر سازمان و شرکتی در تلاش می باشد تا خود را به رتبه یک و یا نزدیک رتبه یک برساند. چرا که با داشتن رتبه بهتر می شود در ارزیابی های دیگر مانند ارزیابی ISQI از بالاترین رتبه رو داشته  باشند. درجه  شرکت ها و سازمان ها اثر مثبت زیادی را  روی برند سازمان و شرکت شما می گذارد  و انگیزه ای بسیار خوبی برای  قدم های بزرگ در پیشرفت و رشد شرکت و سازمان شما ایجاد می کند .

در رتبه بندی ، شرکت ها از نظر فنی و مالی مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرند  و با انجام این ملاحضات صورت گرفته رتبه ای را به عملکرد شما می دهند.

رتبه شرکت ها توسط  سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام می شود در واقع درجه شرکت ها  یا همان رتبه  شرکت نسبت به استانداردها و قوانین  مندرج در این سازمان و به اندازه  احراز شرایط مورد لزوم به شرکت های پیمانکاری و مشاور داده می شود. معیار ارزیابی سازمان های پیمانکار علاوه بر قیمت های  پشنهادشده جهت انجام پروژه، اندازه قدرت فنی و سابقه آنها نیز  در کار می باشد. این اندازه قدرت  فنی و سوابق کاری که تشکیل شده از قدرت ها  و سابقه آنها، تجربه ی کاری و قدرت مالی  شرکت است  را با یک امتیاز از ۱ تا ۵ رتبه بندی می کنند .

به فرآیند بالا دریافت گواهی دریافت صلاحیت درجه بندی  شرکت و دریافت رتبه  می گویند. سازمان ها و شرکت های دولتی حق قرارداد با شرکت هایی که رتبه ای ندارند  را دارا نمی باشند .

 

شرط مهم اخذ رتبه شرکت ها

 1. شرکتی را که سوئ پیشینه ندارد  که منجر به ایجاد محدودیت  انجام پروژه ها باشد.
 2. عدم اشتغال مدیران شرکت در شغل های دولتی 

برای به دست آوردن درجه بندی یا رتبه مناسب شرکت و سازمان خود بایستی مراحلی را به ترتیب طی کنید که از مراحل مربوط می توان به موارد زیر توجه کرد :

 •  در سامانه ساجات ثبت نام اولیه انجام شود و دریافت شناسه و کد رهگیری
 • مدارک لازم را درسامانه ساجات بارگذاری کنند .
 • تحویل مدارک مورد نیاز به سازمان ساجات
 • پرداخت فیش و هزینه مربوط به صندوق این سازمان
 • پیگیری های لازم جهت اخذ رتبه شرکت ها

مهم ترین مسیر در دریافت رتبه بندی سازمان ها تهیه و آماده کردن مدارک ی می باشد که مورد نیاز است  چرا که در صورت وجود نواقصی در این مدارک  با مشکلات بسیاری روبه رو خواهید شد و هزینه های مصرفی نیز چند برابر خواهد شد .

شرایط لازم برای کسب رتبه بندی شرکت

 • ثبت شرکت شده باشد. 
 • شرایط و صلاحینت و امیتیاز شرکت مشخص شده باشد .
 •  سوء پیشینه شغلی  و یا سابقه ممنوعیت ازکار نداشته باشد.
 • مدیران این شرکت های به شغل های دولتی دیگر مشغول نباشند .
 •  مدارک تحصیلی مدیران،هیأت مدیره،اعضا و میزان مهارتهای فنی و حرفه ای پرسنل.
 • سوابق کاری مورد توجه  و مستند که با زمینه کاری آنها هم راستا باشد .*********

 

انواع گرید شرکت ها

 

سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، شرکتها را در پنج شاخه مختلف اعم از پیمانکاری، مشاوره، انبوه سازی، انفورماتیک و طراحی و ساخت EPC رتبه بندی می کند، به این رتبه ها گرید گفته می شود و به فرآیند گرفتن آن اخذ رتبه گفته می باشد.

هدف از رتبه بندی شرکتها، سروسامان بخشیدن به نحوه برگزاری مناقصه های بزرگ است. در حقیقت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی با رتبه بندی شرکتها، سطح اعتبار و صلاحیت شرکتها را با یک پیمانه یکسان می سنجد و اعلام می کند و از طرف دیگر ارائه گواهی رتبه را لازمه مشارکت در مناقصه های بزرگ دولتی قلمداد کرده است.

بر این اساس نقش افراد سودجو در نحوه برگزاری مناقصه ها کمرنگ می شود و پروژه ها به دست حرفه ای ها می رسند. بنابراین رتبه بندی شرکتها، امری ضروری است. ما در این مقاله قرار است که شرایط تمدید و ارتقا رتبه بندی پیمانکاری و مشاور را بیان کنیم.

چگونه گرید شرکت بگیریم

شرکتهای پیمانکاری و مشاور به ترتیب در ۱۱ و ۹ رشته مختلف رتبه بندی می شوند. شرکتهای پیمانکاری در رشته های ابنیه و ساختمان، راه و ترابری، ارتباطات، کشاورزی، آب، نیرو، صنعت و معدن، نفت و گاز، تاسیسات و تجهیزات، کاوش های زمینی و مرمت آثار باستانی رتبه می شوند.

شرکتهای مشاور در رشته های راه و ترابری، معماری و شهرسازی، مهندسی آب، مطالعات کشاورزی، نفت و گاز، صنعت و معدن، پست و مخابرات، انرژی و گروه تخصصهای مشترک رتبه بندی می شوند.

محدوده رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری از ۱ تا ۵ و بازه رتبه بندی شرکتهای مشاور از ۱ تا ۳ است. رتبه ۱ به باکیفیت ترین شرکتهای پیمانکاری و مشاوره تعلق می گیرد. اما اگر شرکتهای پیمانکاری و مشاور دارای حداقل شرایط جهت اخذ رتبه باشند؛ به ترتیب رتبه های ۵ و ۳ را کسب خواهند کرد.

رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری و مشاور از طریق سامانه الکترونیکی ساجات انجام می گیرد یعنی شرکتها باید در سامانه نامبرده ثبتنام کنند و مدارک لازم برای اخذ رتبه را در این سامانه بارگزاری کنند تا پس از گذراندن از فیلترهای مختلف موفق به اخذ رتبه شوند. 

پس از پشت سر گذاشتن مراحل تعیین شده که در ادامه می گوییم، رتبه شرکت اتخاذ می گردد. رتبه بندی شرکت ها علاوه بر اینکه در رشته های گوناگون نشان دهنده ی صلاحیت و توانایی شرکت ها است، امکان بستن قرارداد با سازمان ها و شرکت های دولتی را نیز فراهم می کند.

در صورتی که شرکت پیمانکاری دارید که رتبه ندارد، شرکت ها و سازمان های دولتی اجازه ندارند با شرکت شما همکاری داشته باشند. شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی ملزم به داشتن گواهی صلاحیت پیمانکاری هستند.

 

 

 

نحوه رتبه بندی مشاور

رتبه بندی شرکت ها بر اساس یک سری آیین و مقررات انجام می پذیرد و برای شرکت های مشاوره ای با توجه به عواملی مانند نفرات و سوابق نیروی کاری اصلی شرکت بر اساس سنجش لیست های بیمه و لیست های حقوقی شرکت، سوابق تحصیلی هیات مدیره و مدیران اصلی بر اساس مدارک تحصیلی ارائه شده، میزان اعتبار مالی شرکت از طریق سنجش اظهارنامه های مالیاتی، حساب های سود و زیان و مبلغ پروژه های انجام شده قبلی و هم چنین امکانات فنی و نرم افزاری شرکت از قبیل امکانات کارگاه ها و توان مهندسی شرکت بررسی می شود.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام

پیام ارسال کنید

با ما در ارتباط باشید !

درباره ما :

ما از نوآوری و پیشرفت های جدید در فناوری و تجارت حمایت می­کنیم، ما خدماتی را ارائه می دهیم که سلامت، ایمنی، کیفیت و مدیریت را بهبود می­بخشد. به این ترتیب ما به موفقیت بیشتر مشتریان و ذینفعان خود کمک می­کنیم و همچنین عملکرد ما موجب اعتماد بیشتر به محصولات و خدمات ارائه دهندگان و ایجاد زنجیره های ارزش افزوده جهانی در جریان کالا می­گردد، تلاش ما کیفیت بالاتر زندگی را ایجاد می­نماید.

خدمت ما :

توسعه راه حل هایی برای رشد و ارتقاء سازمان ها به صورت پایدار است، ما معتقدیم که پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی به طور ذاتی باهم در تعامل هستند.

پیوند مفید :

ما عملکرد محور هستیم و مسئولیت های خود را می­پذیریم و اشتباهات را فرصت هایی برای انجام بهتر آن در نظر می گیریم،جهت گیری عملکرد های ما، مرجع رضایت مشتریان و موفقیت کار ما است.

تماس با ما :

آدرس: میدان هفت تیر، خیابان بهارشیراز، خیابان سلیمان خاطر، ساختمان 37 طبقه 5 واحد 1
تلفن: 02188847964 – 02188847669